Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Cześć Ich Pamięci!

Minęła kolejna rocznica katyńskiego mordu, popełnionego w 1940 r. przez stalinowskich oprawców na polskich oficerach. Jak co roku, w Gminie Trzebnica dzień ten został uroczyście upamiętniony w Lesie Bukowym przy utworzonej w 2008 roku przez gminę ścieżce „Dębów Pamięci” w ramach ogólnopolskiej akcji „Ocalić od zapomnienia…”.

Tegoroczne obchody miały miejsce 16 kwietnia w Lesie Bukowym. Uroczystości upamiętniające tę straszliwą zbrodnię sprzed lat rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną przez księdza Andrzeja Uruskiego - Rektora Kościoła Czternastu Świętych Wspomożycieli. Oprawę muzyczną mszy, przy podkładzie gitarowym Leszka Warzochy, zapewnili członkowie Uniwersytetu III Wieku.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego i przywitaniu zaproszonych gości, przypomniano jaki jest cel spotkań przy drzewach i dlaczego Gmina Trzebnica przystąpiła do ogólnopolskiej akcji sadzenia Dębów Pamięci. Dąb jest symbolem "żywego pomnika" - upamiętnia jedno nazwisko, czyli konkretną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina w Katyniu, Miednoje, Twerze czy Charkowie przez NKWD. Kolejnym punktem programu był piękny i wzruszający występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2, pod kierunkiem pani Krystyny Janowskiej i pani Haliny Bolisęgi.

W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć Apelu Pamięci wygłoszonego przez Romana Chandohę ze Związku Strzeleckiego Strzelec, na którym wszyscy zgodnym chórem powtarzali "Cześć Ich Pamięci!" Następnie w ciszy i pełnym skupieniu, rodziny oraz opiekunowie drzew pod wszystkimi Dębami Pamięci uroczyście zapalili znicze, których światło jest symbolem pamięci o wszystkich ofiarach zbrodni katyńskiej.

Na zakończenie głos zabrał Zastępca Burmistrza Gminy Trzebnica - Jerzy Trela, który w imieniu burmistrza Marka Długozimy oraz własnym podziękował wszystkim za przybycie oraz przypomniał o obowiązku, jaki spoczywa na kolejnych pokoleniach rodaków, by pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed lat nigdy nie wygasła.

W uroczystościach brali udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Trzebnicy, opiekunowie Dębów Pamięci, rodziny zamordowanych z terenu gminy, związki kombatanckie, dyrektorzy szkół i przedszkoli, kierownicy instytucji działających na terenie gminy, strzelcy, harcerze oraz mieszkańcy.
 

Brak opisu obrazka
Tradycyjnie, Dzień Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej obchodzony był w Trzbenicy przy Dębach Pamięci w Lesie Bukowym.

Brak opisu obrazka
W uroczystości uczestniczyły liczne delegacje.

Brak opisu obrazka
Występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy.

Brak opisu obrazka
Występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy.

Brak opisu obrazka
Apel Pamięci poprowadził Roman Chandoha ze Związku Strzeleckiego Strzelec.

Brak opisu obrazka
Obchody przy Dębach Pamięci.

Brak opisu obrazka
Na zakończenie uroczystości opiekunowie Dębów zapalają znicze pod drzewkami.

Brak opisu obrazka
Przemówienie Wiceburmistrza Gminy Trzebnica - Jerzego Treli.

Wersja XML