Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Rocznica Cudu nad Wisłą

15 sierpnia w całej Polsce, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Ta wielka wygrana zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uchroniła Europę przed bolszewicką rewolucją. Bitwa Warszawska nazywana również Cudem na Wisłą, jest 18. na liście przełomowych bitew na świecie. Trzebnica w tym dniu również oddała hołd bohaterom.

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką. Przed Urzędem Miejskim spotkały się delegacje samorządu, kombatantów, harcerzy, przedstawicieli szkół, pocztów sztandarowych i mieszkańców Trzebnicy. Przemarsz pamięci, tradycyjnie rozpoczął się od złożenia wieńców przed Pomnikiem II Armii Wojska Polskiego. Przy akompaniamencie Trzebnickiej Orkiestry Dętej delegacje w przemarszu udały się do Bazyliki Św. Jadwigi, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny.

Po nabożeństwie, przed Krzyżem Katyńskim, jako pierwszy okolicznościowe przemówienie wygłosił przedstawiciel kombatantów Kazimierz Walczak: - Sierpień każdego roku kojarzy się Polakom, którym droga jest nasza historyczna przeszłość, ze zdarzeniami mającymi ogromne znaczenie dla losów naszego narodu. Sierpień to miesiąc, w którym obchodzimy rocznicę Bitwy Warszawskiej „Cudu nad Wisłą”, rocznicę Powstania Warszawskiego, a także rocznicę zrywu Solidarnościowego. Jest to również miesiąc poprzedzający rocznice wybuchu II wojny światowej.(...) Dzisiaj zgromadziliśmy się tutaj, aby uczcić pamięć tych wszystkich, którzy oddali życie, którzy walczyli i zginęli w walkach I i II wojny światowej(...). Cieszymy się odzyskaną wolnością. Nie zapominajmy jednak tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. Winniśmy im szacunek – żołnierzom wszystkich frontów obu wojen, ofiarom obozów hitlerowskich, ofiarą Katynia, łagrów sowieckich i zsyłek syberyjskich(...). 

Po tak wspaniałym przemówieniu, głos w imieniu Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy zabrał jego zastępca - Jerzy Trela, dziękując wszystkim za przybycie i możliwość uczczenia pamięci bohaterów walczących o wolną Polskę. Po słowach wiceburmistrza, Apel Poległych poprowadził dowódca związku strzeleckiego Roman Chandoha. Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem Katyńskim i pomnikiem Sybiraków.

Fotogaleria:
Brak opisu obrazka
Uroczysty przemarsz ulicami miasta.

Brak opisu obrazka
Złożenie wieńców przed Pomnikiem II Armii Wojska Polskiego.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka
Przemarsz w kierunku Bazyliki Św. Jadwigi na mszę św. w intencji Ojczyzny.

Brak opisu obrazka
Związek Strzelecki "Strzelec" na czele z dowódcą - Romanem Chandohą.

Brak opisu obrazka
Uroczystości przy Krzyżu Katyńskim.

Brak opisu obrazka
Okolicznościowe przemówienie przedstawiciela kombatantów - Kazimierza Walczaka.


 


 

 

 

 

 

Wersja XML