Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wspaniali Gminy Trzebnica

2 czerwca w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki odbyła się finałowa gala, podczas której ogłoszono tegorocznych laureatów Samorządowego Konkursu Nastolatków - Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica. Gmina Trzebnica była pierwszą gminą w powiecie trzebnickim, która honorowała swoich wolontariuszy i na zawsze zmieniła podejście mieszkańców, zwłaszcza tych młodszych, do idei bezinteresownego pomagania i tworzenia świata na TAK.

11.jpeg

Ten wyjątkowy w swej formule konkurs, od samego początku swoim honorowym patronatem obejmuje burmistrz Marek Długozima, w którego imieniu wszystkich zebranych przywitała prowadząca uroczystość Ewelina Gładysz z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego.

W swoim przywitaniu nawiązała ona do bajki "Lew i ptak". Graficznej opowieść Marianne Dubuc.

 – Historia zaczyna się tak: ptak nie może odlecieć na zimę z innymi ptakami, ponieważ złamał skrzydło. Zranionego znajduje lew. Zakłada mu bandaż. Wsadza ptaka w swoją lwią grzywę i daje mu schronienie. Ptak spędza zimę z lwem. Jeżdżą razem na sankach, grzeją się przy kominku. Nadchodzi wiosna. Ptaki ponownie przylatują. Mija lato, potem jesień. Ptaki znów szykują się do odlotu. Nowy przyjaciel lwa również chce odlecieć. Czy odleci? Czy zostanie? Ptak i lew mieszkają w nas. Bywa, że latamy, że mamy złamane skrzydła, bywa, że odlatujemy na zawsze, ale też bywa, że wracamy. Jednak w ostatnich miesiącach wielu z nas w Polsce miało raczej grzywę lwa – mówiła prowadząca nawiązując do trwającego za naszą wschodnią granicą konfliktu: – Dziś jest 99 dzień wojny. Młodzież, którą za chwilę poznamy, od wielu lat, ale w sposób szczególny – właśnie w tych ostatnich miesiącach, pokazała, że wiele dobra możemy zdziałać nie tylko siłą lwa, ale i lwią grzywą. Wielu z nas, w tym również nasza dzisiejsza młodzież chciała, by ukraińscy przyjaciele czuli się zaopiekowani, ale i wolni, gotowi, by powrócić do siebie w dowolnym momencie, z wiadomością zapisaną w sercu, że tu w Polsce, tu w Trzebnicy grzaliśmy przy kominie skrzydła – dawaliśmy innym schronienie, naszą uwagę, czas, życzliwość, konkretną pomoc i to było dobre. Z pewnością na uwagę zasługuje fakt, że znajdujemy się dziś w domu kultury, które w ostatnich miesiącach - decyzją pana burmistrza Marka Długozimy - zostało zmienione na prawdziwe centrum pomocowe, gdzie działało tak wielu młodych ludzi z Trzebnicy – mówiła dodając, że ideą konkursu Ośmiu Wspaniałych jest wyłonienie wyjątkowych osób, ich ocena dokonywana jest w oparciu o wyróżniające się postawy. Zaangażowani i oddani sprawom, którym służą, razem budują „Świat na Tak”. Każdy z nich ma swoją codzienność - w niej rodzinę, bliskich, swoje pasje i zainteresowania, a mimo to znajdują czas, a przede wszystkim chęci by pomóc drugiemu człowiekowi. To postawa godna do naśladowania.

Następnie na scenę poproszeni zostali nominowani, którzy choć nie znaleźli się w finałowej ósemce swoją postawą zasługują na docenienie. Radosław Domagała ze Szkoły Podstawowej nr 1, Maja Sułek ze Szkoły Podstawowej nr 1, Maja Stępień ze Szkoły Podstawowej w Masłowie, Wiktoria Pilc ze Szkoły Podstawowej w Boleścinie, Blanka Jakusek ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Joanna Opałka ze Szkoły Podstawowej nr 2, kolejno wraz z rodzicami wychodzili na scenę, by z rąk zastępcy burmistrza Krystyny Haładaj i Przewodniczącego Rady Miejskiej Mateusza Stanisza odebrać specjalne dyplomy i listy gratulacyjne.

Przesłuchania i obrady powołanej przez Burmistrza Marka Długozimę Kapituły odbyły się 29 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy. To czas, gdy mieszają się emocje: zapewne radość i wzruszenie, podziw i duma – to one towarzyszyły wyborom Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica.  Po owocnych naradach udało się wyłonić laureatów. Pojawiali się oni losowo na scenie, gdzie wyświetlany był film o ich dokonaniach, a burmistrz Marek Długozima wręczył statuetkę, dyplom, a także pogratulował rodzicom, którym specjalne listy wręczył Radny Rady Miejskiej Lech Taraszczuk.

Wspaniałymi Gminy Trzebnica zostali: Paulina Hałdzińska - uczennica klasy VIII b ze Szkoły Podstawowej nr 1; Oliwia Ociepka - uczennica klasy VII a ze Szkoły Podstawowej nr 1; Aleksandra Broda - uczennica klasy Vc ze Szkoły Podstawowej nr 1; Paweł Nowaczyk - uczeń klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim; Nel Kuska - uczennica klasy VII e ze Szkoły Podstawowej nr 3; Filip Klepajczuk - uczeń klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Kuźniczysku; Zuzanna Janicka - uczennica VIII d ze Szkoły Podstawowej nr 2; Martyna Sobczak - uczennica VIII e ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Kluczowym momentem było ogłoszenie najwspanialszych. Przewodnicząca kapituły - zastępca burmistrza Krystyna Haładaj odczytała werdykt. Najwspanialszą w kategorii klas 4-6 została wybrana Aleksandra Broda, zaś najwspanialszym w kategorii klas 7-8 Filip Klepajczuk.

O podsumowanie gali poproszony został burmistrz Marek Długozima: - Wielkie gratulacje dla wszystkich, zarówno tych nominowanych, jak i dla całej finałowej ósemki. Wszyscy wyróżniacie się na polu charytatywnym i w działalności społecznej. Niezależnie od tego czy pracują pojedynczo, czy w organizacjach ta praca to zawsze działalność na rzecz drugiego człowieka. Akcji charytatywnych, w których brali, biorą i mam nadzieję, że nadal będą to robić jest tyle, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Dzisiejsza gala jest po to, abyśmy wspólnie ich poznali, zwyczajnych, uśmiechniętych, życzliwych, wytrwale dążących do celu. Choć działają osobno, to wspólnie – tu w Gminie Trzebnica tworzą nasz „Świat na Tak”.  Bądźcie, szczególnie w tych ciężkich czasach przykładem, że to dobro zwycięża, że cytując Henryka Sienkiewicza „Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie.“ Jeszcze raz gratuluję Wspaniałym Gminy Trzebnica, ich rodzinom, a także nauczycielom, którzy mają szczęście nauczać wyjątkowe i szlachetne dzieci – powiedział burmistrz Marek Długozima.

O oprawę muzyczną tego dnia zadbali uczniowie i nauczyciele z Gminnej Szkoły Muzycznej im. Edmunda Kajdasza.

 

 

Sylwetki laureatów:

Wersja XML