Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Trzebnicy

W Trzebnicy już po raz 4 odbyła się konferencja poświęcona roli, jaką kościół katolicki odegrał na Ziemiach Zachodnich i Północnych po II wojnie światowej. Organizatorami wydarzenia od początku są Gmina Trzebnica oraz Fundacja Obserwatorium Społeczne. Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. 

 

 

Brak opisu obrazka
▶ W Gminnym Centrum Kultury i Sztuki odbyła się już czwarta konferencja poświęcona roli Kościoła Katolickiego na ziemiach zachodnich i północnych w latach 1966-1972. Konferencję otworzyli burmistrz Marek Długozima i abp Józef Kupny. O słowo wstępu poproszeni zostali również prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne ks. Grzegorz Sokołowski oraz dyrektor IPN Wrocław Paweł Mikołaj Rozdżestwieński.

 

 

Podczas tegorocznej konferencji badacze przyglądali się sytuacji, która panowała na terenach Ziem Zachodnich i Północnych w latach 1966-1972. W słowach powitania burmistrz Marek Długozima podkreślił, jak ważny to przedział czasowy również w historii Trzebnicy. (Pełną treść przemówienia prezentujemy poniżej).

W swoim słowie wstępnym również prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne, ks. Grzegorz Sokołowski, przypomniał, że obchody Milenium Chrztu Polski stały się impulsem do intensyfikacji działań Kościoła w Polsce i wzmocniło dążenia do stabilizacji struktur kościelnych ze strony kościelnych hierarchów – prymasa Stefana Wyszyńskiego i kard. Bolesława Kominka.

Konferencję otworzył jej inicjator, Metropolita Wrocławski ks. abp dr Józef Kupny, który podkreślił, że nie można odcinać się od korzeni i zachęcał, by na integracyjną rolę Kościoła katolickiego po wojnie spojrzeć z szerszej perspektywy.

Podczas otwarcia konferencji z rąk abp. Józefa Kupnego najwyższe odznaczenie w archidiecezji wrocławskiej – medal św. Jadwigi otrzymał prof. Jerzy Pietrzak. Odznaczenie to dowód wdzięczności za zabezpieczenie, uporządkowanie, wieloletnią opiekę i przekazanie archidiecezji wrocławskiej dziedzictwa historycznego ks. inf. Karola Milika, pierwszego powojennego administratora Dolnego Śląska.

Wydarzenie uświetnił występ Zespołu Opery Wrocławskiej. Współorganizatorami spotkania był Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu – Katedry Historii Wychowania oraz Katolickiej Nauki Społecznej i Socjologii Religii, wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, Jarosław Obremski Wojewoda Dolnośląski oraz Marek Długozima – Burmistrz Gminy Trzebnica.

 

 

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka
▶ Medal św. Jadwigi z rąk abp Józefa Kupnego otrzymał prof. Jerzy Pietrzak. Odznaczony za zabezpieczenie, uporządkowanie oraz wieloletnią opiekę nad dziedzictwem historycznym ks. inf. Karola Milika, pierwszego powojennego administratora Dolnego Śląska.

 

Brak opisu obrazka
▶    Wydarzenie uświetnił występ Zespołu Opery Wrocławskiej.

 

 

 

Wersja XML