Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Ze św. Jadwigą w czasie pandemii na nowo odkryć piękno jej życia

Tegoroczne obchody jadwiżańskie miały skromniejszy charakter w związku z rozwojem pandemii koronawirusa. W trosce o bezpieczeństwo wiernych odwołana została m.in. Piesza Pielgrzymka z Wrocławia. W jej ramach rokrocznie do Trzebnicy przybywają tysiące pielgrzymów, by oddać hołd, ale również, by przedstawić swoje sprawy naszej patronce. W tym roku duchowy wymiar miała również Pielgrzymka Trzebniczan do grobu św. Jadwigi Śl..

Mimo odwołanego przemarszu z Rynku do Sanktuarium św. Jadwigi, 16 października Trzebniczanie przybyli do swojej patronki, aby się wspólnie za siebie modlić i mając na uwadze, że św. Jadwiga to idealna patronka na czas epidemii.

Brak opisu obrazka

Najważniejszym punktem uroczystości było odnowienie Aktu Zawierzenia miasta Trzebnicy i oddanie go ponownie pod opiekę św. Jadwigi.

- Zawierzyliśmy jeszcze raz nasze domy, rodziny, miejsca pracy, ale przede wszystkim to, co teraz stało się tak ważne – nasze lęki, obawy, niepewności. Jestem pewien, że tak jak od wieków nasza Księżna uczy nas żyć według Ewangelii Miłosierdzia, tak i teraz wskaże nam drogę na krętych ścieżkach codzienności – mówił burmistrz Marek Długozima, podsumowując piątkowe uroczystości i dodał: - Dziś również mijają 42 lata od dnia, kiedy 16 października 1978 roku, metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Papieża i przyjął imię Jan Paweł II. Tym samym św. Jadwiga Śląska stała się Patronką wyboru Papieża na Stolicę Piotrową. W swoich przemówieniach Ojciec św. wielokrotnie z ufnością i wdzięcznością nawiązywał do tego Patronatu. Wierzę, że to droga również dla nas, współczesnych pokoleń – podsumował.

Brak opisu obrazka

18 października w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej odbyła się uroczysta suma, która była centralnym punktem uroczystości.

- Do św. Jadwigi przychodzi się jak do patronki, która potrafi zaradzić wszelkim troskom i zmartwieniom, przychodzi się z problemem, a odchodzi z poczuciem jego rozwiązania, przychodzi się ze łzami, a odchodzi z uśmiechem nadziei w duszy. Ona po prostu taka jest. Nie potrafi być obojętna na ludzką niedolę, nie umie odwracać wzroku od proszących, nie lekceważy zatroskanych – każdemu pomaga, wszystkich wspiera, dla każdego ma czas i otwarte serce. Czasami działa natychmiast, innym razem prosi o cierpliwość, ale każdy, kto przychodzi do św. Jadwigi, doświadcza jej interwencji w swoim życiu. Te słowa w ostatnim czasie padały z tej ambony bardzo często. Proponuję, abyśmy dzisiaj podeszli do nich bardzo indywidualnie i bardzo osobiście, abyśmy otworzyli przed nią swoje serca, prosząc ją, aby to wszystko, z czym przyszliśmy dzisiaj na tę Eucharystię, zaniosła przed Boży tron – mówił Ks. Piotr Filas SDS, proboszcz i kustosz sanktuarium, podkreślając, że to od nas samych zależy przeżywanie tegorocznych uroczystości i choć okoliczności sprawiły, że są one o wiele skromniejsze niż wszystkie poprzednie, to nie oznacza to wcale, iż muszą być ubogie duchowo. To od nas zależy, ile wyniesiemy ze spotkania z naszą patronką.

Brak opisu obrazka

Sumie przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. dr Jacek Wawrzyniak SDS, kustosz sanktuarium św. Antoniego Padewskiego Husiatyńskiego w Obornikach Śląskich. – Żyjemy w czasach bardzo trudnych, czasach wielkiego lęku o życie, o zdrowie swoje i najbliższych. Pandemia rozsiewa się po całym świecie. I przychodzimy w tegoroczny odpust do naszej trzebnickiej bazyliki pokłonić się św. Jadwidze. Można powiedzieć, że przychodzimy jako reprezentanci tych tysięcy ludzi, którzy w tym roku nie mogli przybyć tutaj ze względu na pandemię. Dlatego tak bardzo wymowne jest hasło tegorocznego odpustu: „Ze św. Jadwigą w czasie pandemii na nowo odkryć piękno jej życia” – podkreślił.

Uroczysta suma odpustowa była szczególna z jeszcze jednego powodu, dała ona możliwość, by w imieniu wszystkich rolników i sadowników z Gminy Trzebnica symbolicznie podziękować za tegoroczne plony. Burmistrz Marek Długozima wspólnie z sołtysem Małuszyna Stanisławem Krawcem w darach ofiarnych przynieśli do ołtarza chleb oraz zebrane plony, a jedną z intencji niedzielnej mszy św. zamówioną przez Urząd Miejski była modlitwa za wszystkich rolników, sadowników i pszczelarzy. 

Brak opisu obrazka

Tegoroczne uroczystości, choć skromne, pozwoliły na duchowe przeżywanie święta naszej patronki, a dzięki internetowym transmisjom swoje pielgrzymowanie mogli odbyć wszyscy ci, którzy chcieli odwiedzić grób Świętej, ale uniemożliwiła im to epidemia.  Odbyły się m.in. duchowe pielgrzymki chorych czy kobiet, a ks. prof. Bogdan Giemza SDS po każdej z zaplanowanych mszy odprawiał nabożeństwo ku czci św. Jadwigi z wykorzystaniem obrazów z jej życia, które znajdują się w bazylice.

 

 

Wersja XML