Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Kolejne sensacyjne odkrycie w trzebnickiej Bazylice

11 marca doszło do kolejnego, z pewnością najbardziej spektakularnego odkrycia w ramach prac konserwatorskich prowadzonych obecnie przez ks. Proboszcza Piotra Filasa. Przy znajdującym się w Bazylice sarkofagu św. Jadwigi odkryto szczątki trzebnickiej Świętej. Znajdowały się one w srebrnej szkatule, na której widnieje złoty herb Krystyny Katarzyny Pawłowskiej z Wierzbna (XVII- wiecznej ksieni trzebnickich Cysterek) oraz data 1679.

Szkatuła zamurowana była w górnej części marmurowego sarkofagu świętej (blisko stóp rzeźby św. Jadwigi, umieszczonej na sarkofagu) i zakryta niewielką, starą płytą z piaskowca (być może stanowiącą element pierwotnego sarkofagu Świętej). W wydrążonym zagłębieniu, w którym znajdowała się szkatuła z relikwiami św. Jadwigi znajdowała się również ołowiana tabliczka z wyrytymi po łacinie informacjami na temat umieszczenia szczątków św. Jadwigi w marmurowym sarkofagu w drugiej połowie XVII wieku. Odkrycie to jest tym bardziej interesujące, że nie zachowały się żadne przekazy historyczne mówiące o dokładnym miejscu złożenia szczątków św. Jadwigi - tzn. nie było dotychczas wiadomo, czy szczątki świętej spoczywają w sarkofagu, czy może w grobowcu, który znajduje się pod sarkofagiem i pod posadzką kaplicy św. Jadwigi.

Dla mnie jest to wielkie osobiste przeżycie i wydarzenie historyczne. Ogromnie się cieszę, że mogłem brać udział w tym ważnym odkryciu, za co bardzo serdecznie dziękuję ks. proboszczowi Piotrowi Filasowi SDS. Tym bardziej, że od samego początku jestem zaangażowany w prowadzone w ostatnich latach prace remontowe w trzebnickiej Bazylice, gdzie doszło do wielu interesujących i niespodziewanych odkryć. Kilka lat temu podczas remontu sygnaturki na dachu Bazyliki odkryta została kapsuła czasu, która zawierała historyczne dokumenty oraz dawne monety. Wiele ciekawych odkryć przyniósł remont posadzki Bazyliki, podczas którego odkryte zostały komory grobowe z pochówkami sióstr cysterek, duchownych oraz bogato zdobiony sarkofag z XVII wieku, w którym pochowana została Hedwig von Arnim. Św. Jadwiga zajmuje w moim sercu miejsce szczególne, czego wielokrotnie dałem wyraz i z perspektywy lat widzę, jak piękne owoce przynosi decyzja, którą podjąłem, by uczynić ją Patronką Miasta Trzebnica – podsumował odkrycie burmistrz Marek Długozima.

 

 

Wersja XML