Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Noworoczny wywiad z burmistrzem Markiem Długozimą

Tradycyjnie – w Trzebnicy – rozpoczęliśmy nowy rok na sportowo poprzez organizację kolejnej edycji Ulicznego Biegu Sylwestrowego. Jak Pan ocenia tegoroczną edycję biegu?

Tegoroczną edycję biegu oceniam bardzo dobrze. Była to jubileuszowa – 35. edycja naszego wydarzenia. Jest to jedna z najstarszych imprez biegowych w naszym kraju. Jej wypracowana i rozpoznawalna marka ściąga do nas w ostatnim dniu roku miłośników biegania z całej Polski oraz gości z zagranicy. W tej edycji wprowadziliśmy dwie istotne nowości, które zostały pozytywnie przyjęte przez biegaczy. Do tradycyjnego dystansu 10 km wprowadziliśmy dodatkowo dystans 5 km, dzięki czemu biegacze rozpoczynający swoją przygodę z tym sportem lub ci, którzy nie czuli się jeszcze na siłach, by naszą zróżnicowaną i wymagającą trasę pokonać dwa razy, mogli pobiec tylko jedną pętlę i również wyjechać z Trzebnicy z medalem. Kolejną nowością była lokalizacja startu oraz ceremonii medalowej, która odbyła się przy nowej Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2. Cieszę się również z tego, że po raz kolejny mogliśmy przekazać na cel charytatywny część opłaty wpisowej. W tym roku zbieraliśmy pieniądze na pomoc w leczeniu mieszkanki ziemi trzebnickiej – małej Roksanki, która zmaga się z nowotworem nerwów wzrokowych. Z opłat wpisowych udało się przekazać 10 340,00 zł, a kolejne 10 000,00 zł przekazał sponsor – bank PKO BP. Korzystając z okazji chciałbym w tym miejscu jeszcze raz podziękować wszystkim biegaczom, organizatorom, obsłudze technicznej oraz sponsorom, bez których ta impreza nie mogłaby się odbyć w tak pięknej i atrakcyjnej oprawie. Szczególne podziękowania kieruję do Państwa Elżbiety i Jacka Tarczyńskich z firmy Tarczyński S.A – sponsora strategicznego oraz Pana Andrzeja Łoposzko – dyrektora trzebnickiej placówki banku PKO BP – sponsora głównego naszego biegu. Dziękuję również Panu Jackowi Jackowiakowi – prezesowi stowarzyszenia Pro-Run, które jest współorganizatorem biegu i odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie części sportowej. Jednocześnie już dziś pragnę poinformować, że kolejna zbiórka na cel charytatywny dedykowana będzie naszemu małemu bohaterowi z Trzebnicy – Frankowi Kowalczykowi – synkowi Karoliny Brzozy-Kowalczyk. Wcześniej jednak – już 25 stycznia w hali sportowej przy ul. Kościelnej – odbędzie się charytatywny turniej siatkówki dedykowany również Franiowi, współorganizowany razem z Panią Brygidą Afet-Lenart, na który serdecznie wszystkich zapraszam.

Wspomniał Pan o nowym miejscu startu zlokalizowanym przy nowej Hali Sportowo-Widowiskowej? Kiedy możemy spodziewać się otwarcia tej wielkiej i długo oczekiwanej inwestycji?

Specjalnie przenieśliśmy start biegu, w okolice nowej hali sportowej, ponieważ ta arena stanie się nowym centrum sportowym miasta. Jest tam bezpiecznie oraz jest dużo przestrzeni, nie brakuje miejsc parkingowych w pobliżu oraz mamy do dyspozycji infrastrukturę sportową w postaci boiska szkolnego, które w tym roku posłużyło nam za centralne miejsce wydarzenia. W wariancie optymistycznym zakładaliśmy, że uda się doprowadzić do uruchomienia hali przed biegiem, jednak formalne i proceduralne opóźnianie momentu oddania do użytku hali przez moich oponentów spowodowało, że musieliśmy ugościć biegaczy w sąsiedniej Szkole Podstawowej nr 2 oraz na terenie przy szkole. Wracając do pytania – kiedy możemy spodziewać się otwarcia hali – odpowiem, że z naszej strony zrobiliśmy wszystko co konieczne i możliwe, by nastąpiło to jak najszybciej. Jednak spółka ARHAT wniosła właśnie kolejne odwołanie od decyzji przybliżającej nas do momentu otwarcia, co znów opóźni oddanie hali do użytku. Mimo tej nieuzasadnionej złośliwości jestem jednak dobrej myśli i wierzę, że wczesną wiosną hala będzie już mogła służyć mieszkańcom. Szkoda mi jedynie dzieci, które przez tak nieodpowiedzialne i złośliwe działanie wciąż muszą czekać na otwarcie gotowej, pięknej hali.

Gdy jesteśmy przy temacie Szkoły Podstawowej nr 2 – proszę powiedzieć czytelnikom coś na temat planowanej rozbudowy tej placówki.

Z końcem 2019 roku podpisałem umowę na wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy szkoły wraz z budową podziemnego łącznika z halą widowiskowo-sportową. Docierające do mnie sygnały ze strony rodziców oraz dyrekcji szkoły o konieczności dostosowania części pomieszczeń szkoły muzycznej na potrzeby szkoły podstawowej utwierdziły mnie w przekonaniu, że dotarliśmy do momentu konieczności rozbudowy tej popularnej placówki. Jest to szczególnie ważne w kontekście nowego dużego osiedla, które powstaje przy ul. Czereśniowej i Oleśnickiej, przy Lesie Bukowym. Nasza gmina na przestrzeni ostatnich lat stała się bardzo atrakcyjnym miejscem zamieszkania. Oferujemy o wiele więcej niż tylko „przenocowanie”. Dysponujemy nowoczesną infrastrukturą sportową, edukacyjną i kulturalną, mieszkańcy czują się tu dobrze i bezpiecznie, a droga ekspresowa S-5 radykalnie zmniejszyła czas potrzebny na dotarcie do stolicy Dolnego Śląska. Dlatego właśnie Trzebnica jest bardziej atrakcyjna do zamieszkania niż oddalone od centrum Wrocławia nowe wrocławskie osiedla, z których czas dojazdu do rogatek miasta był niejednokrotnie dłuższy od przebycia trasy Trzebnica-Wrocław. Szczególnie dobrze czują się u nas młode rodziny z dziećmi, dlatego obserwujemy znaczny wzrost nowych mieszkańców. Rozwój wymaga poszerzania oferty, w tym także oferty edukacyjnej. Dlatego też podjąłem decyzję o budowie hali, która pozwoli w komfortowych warunkach przeprowadzić lekcje wychowana fizycznego równolegle dla 4 klas. Zapotrzebowanie na miejsca w szkołach jest tak duże, że po konsultacji z dyrektor Grażyną Kantecką zdecydowałem się na dobudowanie nowego skrzydła szkoły, które pomieści aż 9 nowych klas. Przy okazji budowy nowego skrzydła, powstanie też wcześniej zapowiadany łącznik z halą sportową. Mam także dobrą wiadomość dla rodziców i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1. Wspólnie z dyrektor Elżbietą Nowak również planujemy rozbudowę placówki. Dobudowa piętra i kolejne klasy, pozwolą zwiększyć komfort nauczania również w tej szkole.

Jakich jeszcze inwestycji mogą spodziewać się mieszkańcy gminy w bieżącym roku?

Mając na uwadze zrównoważony rozwój gminy nie zapominamy oczywiście o terenach wiejskich. Przypomnę, że trwa realizacja długo oczekiwanej inwestycji jaką jest budowa drogi łączącej Cerekwicę z Masłowem oraz drogi Jaźwiny – Koczurki. Planowana jest również budowa nowej świetlicy w Skarszynie. Wykonamy projekt boiska w Komorówku. Istotną kwestią jest także wykonanie projektu budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Kuźniczysku – tym również planujemy się zająć w tym roku. W Taczowie Wielkim powstało nowe boisko sportowe, planujemy wyposażyć OSP w Cerekwicy w nowy wóz strażacki oraz pracować nad dalszą rozbudową sieci ścieżek rowerowych. Zakończył się I etap budowy Parku Kulturowego Winna Góra, dlatego będziemy szukać możliwości pozyskania dofinansowania na realizację kolejnego etapu tego projektu. Oczywiście to tylko część planowanych inwestycji. Rok zaczynamy planując kilkanaście inwestycji, a w trakcie upływu czasu stopniowo dokładamy nowe inwestycje. Dzięki takiej strategii udaje nam się od ponad 12 lat realizować około 80 inwestycji rocznie. Powiem szczerze, że ciężko znaleźć drugą gminę, w której dzieje się tyle co u nas. Wystarczy przypomnieć, że w ubiegłym roku zrealizowaliśmy dwa ronda, kompleksowy remont ul. Obornickiej, drogę łączącą Komorówko z Brzykowem i Domanowicami, a także otwarte zostały kolejne świetlice w Ligocie Trzebnickiej oraz Kuźniczysku.

Wiemy, że ma Pan również pomysł na salę koncertową przy Szkole Muzycznej. Może nam Pan zdradzić szczegóły tego pomysłu?

Tak, mam taki pomysł, by utworzyć przy Szkole Muzycznej prawdziwą salę koncertową na ok. 600 miejsc. Wynika to m.in. z faktu, że w samej Szkole Muzycznej – z racji zabytkowej siedziby – brakuje profesjonalnej sali koncertowej. Z drugiej strony widzę takie zapotrzebowanie po bardzo dużym zainteresowaniu wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi dotąd w sali kinowo-widowiskowej przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu. Po utworzeniu takiej sali koncertowej, sala kinowa służyłaby głównie do projekcji filmowych w ramach bardzo dobrze funkcjonującego Kina Polonia 3D, a sala koncertowa byłaby profesjonalnym miejscem do organizacji różnego rodzaju wydarzeń, koncertów i spektakli teatralnych. Pomieściłaby również dwa razy więcej osób niż dotychczasowa sala kinowa.

Czy podjął już Pan jakieś działanie w tym zakresie?

Tak. Zwróciłem się z pismem do Powiatu Trzebnickiego o nieodpłatne przekazanie gruntu będącego ich własnością, przylegającego do działki, na której zlokalizowana jest nasza Szkoła Muzyczna. Zachęcony deklaracjami pani Starosty Małgorzaty Matusiak o rozwoju współpracy i o równomiernym rozwoju powiatu, zdecydowałem się o wystąpienie z takim wnioskiem, tym bardziej, że w naszej szkole uczą się również dzieci z terenu Powiatu Trzebnickiego, więc taka sala koncertowa służyłaby wszystkim mieszkańcom powiatu. W geście dobrej woli z mojej strony oraz w ramach wyrażenia gotowości do podjęcia konstruktywnej współpracy, na prośbę pani Starosty Małgorzaty Matusiak oraz Burmistrza Żmigrodu – pana Roberta Lewandowskiego, zdecydowałem wcześniej o nieodpłatnym użyczeniu działki pod budowę ścieżki rowerowej przebiegającej po granicy Gminy Trzebnica i Gminy Żmigród. Chodzi o odcinek w lesie między Książęcą Wsią a Gruszeczką. Niestety jednak mój wniosek – z niezrozumiałych dla mnie przyczyn – spotkał się z odmową. Jest to teren za Wydziałem Komunikacji, na którym obecnie rosną krzaki, a teren ten idealnie nadaje się na tego typu obiekt. Mimo odmowy mam nadzieję, że pani Starosta Małgorzata Matusiak przemyśli jeszcze tę decyzję i w imię dobrej współpracy oraz z uwagi na wzajemny szacunek i nasze bardzo dobre relacje, a także z uwagi na cel publiczny służący całemu Powiatowi Trzebnickiemu – zmieni tę decyzję. Moim marzeniem jest, by do końca mojej kadencji zrealizować ten kolejny ambitny i potrzebny obiekt, który mógłby stać się wymiernym symbolem wzajemnej współpracy gminy i powiatu oraz który pozwoliłby na długo pozostawić nasz wspólny ślad w historii rozwoju gminy i powiatu.

Dziękujemy za rozmowę

Wywiad do pobrania również tu - PDFNoworoczny wywiad z burmistrzem.pdf

Brak opisu obrazkaBurmistrz zapewnił dyrektor Grażynę Kantecką o powstaniu 9 nowych klas oraz podziemnego łącznika z nową Halą Widowiskowo-Sportową.

Brak opisu obrazkaPrzekrój inwestycji obrazuje przebieg podziemnego łącznika, który połączy szkołę z halą sportową.

Brak opisu obrazkaWidok z góry. 

Brak opisu obrazkaRozbudowa SP nr 2 to kolejna inwestycja w edukację na tym terenie.

Brak opisu obrazkaBurmistrz wspólnie z dyrektor Elżbietą Nowak również planuje rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 1. 

Brak opisu obrazkaDobudowa piętra i kolejne klasy, pozwolą zwiększyć komfort nauczania również w tej szkole.

Wersja XML