Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Przewodnicy w Trzebnicy

Przedstawiciele klubu „Rzepiór” Dolnośląskiej Federacji Przewodników PTTK przybyli 24 lutego z wizytą do Trzebnicy, w ramach obchodów Światowego Dnia Przewodników (21.02).

Z grupą przewodników umówiliśmy się w Muzeum Regionalnym w Ratuszu. Goście najpierw wysłuchali prelekcji Pani Leontyny Gągało – Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej, która zapewniała, że Trzebnica jest miejscem wyjątkowym i wartym zobaczenia. Oczywiście nie zabrakło informacji o Homo erectusie oraz miejscu, gdzie został odkryty przez archeologów pod kierownictwem prod. Jana Burdukiewicza. Przedstawiono także losy Piotra Włostowica, postaci bardzo istotnej dla Trzebnicy, ale też dla ówczesnej Polski. Warto dodać, że 16 kwietnia przypada 860 rocznica jego śmierci (1153-2013). Pani Gągało opowiadała także o św. Jadwidze (w 2013 roku przypada 770 rocznica śmierci), Zofii Korycińskiej, jak również o Marii Leszczyńskiej. Przewodnicy wysłuchali opowieści o trzebnickich zabytkach, o rotundzie pięciu stołów, o kościele św. Piotra i Pawła oraz o największej naszej atrakcji turystycznej o zespole kościelno-klasztornym.

Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie Muzeum Regionalnego, po którym oprowadzał Zbigniew Lubicz-Miszewski – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej. Opowiadał on o pierwszych osadnikach w Trzebnicy oraz o ciekawych eksponatach znajdujących się w gablotach. Odwiedzający Muzeum Przewodnicy byli pod wrażeniem zgromadzonych zbiorów.

Po wizycie w muzeum grupa udała się na spacer po Trzebnicy. Obejrzeli pięknie odnowiony rynek, zaciekawili się parą kotków siedzących pod ratuszem. Udając się w kierunku bazyliki, mieli okazję zobaczyć Punkt Informacji Turystycznej w naszym mieście. Kolejnym etapem spaceru było zwiedzanie Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej oraz Pocysterskiego Klasztoru Sióstr Boromeuszek. Organizatorka wycieczki do Trzebnicy - Pani Barbara Kopydłowska - opowiedziała grupie o dużej i małej ścieżce św. Jadwigi, a potem uczestnicy wspólnie przeszli trasę małej ścieżki, usytuowanej wokół ołtarza polowego. Następnie ruszyliśmy w stronę Lasu Bukowego, po drodze oglądając byłe budynki uzdrowiska - w jednym z nich znajdować się będzie nowa Szkoła Muzyczna oraz Szkoła Podstawowa nr 2. Spacerkiem pomaszerowaliśmy wzdłuż stawów do Trzebnickiego Parku Wodnego ZDRÓJ, gdzie zakończyliśmy naszą wycieczkę. Grupa udała się na dworzec kolejowy i szynobusem odjechała do Wrocławia, zapowiadając, że wrócą do nas z licznymi grupami turystów.
 

 Brak opisu obrazka
Pamiątkowe zdjęcie uczestników wycieczki na schodach Ratusza w Trzebnicy.

Brak opisu obrazka
Prelekcja Leontyny Gągało - Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej.

Brak opisu obrazka
O eksponatach Muzeum Regionalnego opowiadał Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej - Zbigniew Lubicz-Miszewski.

Brak opisu obrazka
Pierwsza stacja Dużej Ściezki Św. Jadwigi w Trzebnicy.

Brak opisu obrazka
Barbara Kopydłowska oprowadziła gości po Małej Ścieżce Św. Jadwigi w Trzebnicy.

Wersja XML