Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Budżet Obywatelski Gminy Trzebnica 2019

Brak opisu obrazka

Zarządzaj Gminą Trzebnica i decyduj o jej wydatkach. Włącz się w proces unowocześniania naszej małej ojczyzny i zgłoś propozycję swojego projektu realizując potrzeby lokalnych społeczności. Zagłosuj na konkretne zadanie, które pozwoli zmienić gminę. Do zdobycia jest 100 000 zł!

Przed nami szósta, edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Trzebnica. Ta forma konsultacji społecznych pozwala zaangażować mieszkańców naszej gminy w proces jej zarządzania oraz w budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

 Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w ciągu tych 6 lat funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego swój głos oddało ponad 23 tys. mieszkańców, a pod głosowanie poddane zostało aż 67 projektów. I choć wygrać w danej edycji może jeden projekt, to już same pomysły zgłaszane przez mieszkańców pokazują mi, w jakim kierunku chcą oni rozwijać naszą gminę. To właśnie Trzebnicki Budżet Obywatelski zwrócił moją uwagę na potrzebę powstania m.in. jedynego w powiecie trzebnickim parku dla psów czy zakup wozu bojowego dla OSP Skoroszów. Bardzo się cieszę, że tak duża liczba mieszkańców wykazuje zainteresowanie tą formą współdecydowania o wydatkach i zadaniach realizowanych w naszej wspólnej przestrzeni. Z niecierpliwością czekam na propozycje w VI edycji - Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima.

 

W 2018 roku do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Trzebnica wybrany został projekt pod nazwą: "Budowa boiska wielofunkcyjnego (boisko do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki) w Taczowie Wielkim", na który swój ważny głos oddało 1463 mieszkańców gminy. Przypomnijmy, że V edycji zgłoszono 4 projekty, każdy z nich został pozytywnie zweryfikowany. Głosowanie trwało od 16 kwietnia do 20 maja i po raz czwarty odbywało się zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Łącznie oddano 2 691 głosów, w tym 2 459 głosów ważnych oraz 232 głosów nieważnych.

Zadania finansowane ze środków budżetu obywatelskiego mogą mieć charakter zarówno inwestycyjny (w tym remontowy), jak i społeczny, np. sportowy lub artystyczny. Mogą być realizowane zarówno na terenie miasta jak i sołectw Gminy Trzebnica (na terenie stanowiącym własność Gminy Trzebnica, lub na terenie, do którego gmina posiada prawo dysponowania nieruchomością oraz terenie nieobciążonym prawem osób trzecich).

Szczegółowe założenia programu konsultacji społecznych znajdują się w regulaminie.

 

Brak opisu obrazka

 

 

Brak opisu obrazka

PDFRegulamin Budżetu Obywatelskiego 2019

PDFZałącznik nr 1 - formularz zgłoszeniowy (Kliknij i pobierz. Wypełniony dostarcz do Urzędu Miejskiego do 25 kwietnia.)

PDFZałącznik nr 2 - karta do głosowania (Tradycyjna forma głosowania. Kliknij, pobierz i uzupełnij. Gotową dostarcz do 26 maja do Urzędu Miejskiego w Trzebnicy.)

PDFObwieszczenie - weryfikacja wniosków

 

Podstawowe informacje

Czym jest Budżet Obywatelski?

Budżet obywatelski to projekt, w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części budżetu Gminy Trzebnica. To proces, dzięki któremu mogą bezpośrednio oddziaływać na gminę priorytetyzując i realizując potrzeby swoich lokalnych społeczności. Mieszkańcy najlepiej znają swoje potrzeby, a budżet obywatelski jest narzędziem służącym ich zaspokajaniu. Do dyspozycji jest 100 tys. złotych.

 

Co jest celem Budżetu Obywatelskiego?

Jego zasadniczym celem jest większe otwarcie na głos samych mieszkańców, poprzez włączenie ich do dyskusji na temat priorytetów społeczności lokalnej z perspektywy jej wspólnego dobra. Prowadzi on do aktywnego zaangażowania się w proces opracowania budżetu obywatelskiego oraz do efektywnego wydawania wspólnych środków z lokalnego budżetu i budowania więzi w lokalnej społeczności.

 

Dlaczego warto się zaangażować?

Ty i Twoi sąsiedzi, przyjaciele możecie zmieniać swoje otoczenie dzięki idei budżetu obywatelskiego. Wspólnie możecie realizować własne pomysły, aby tworzyć gminę marzeń.

 

Kto może wziąć udział?

Do składania propozycji zadania do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Trzebnica uprawniony jest każdy mieszkaniec Gminy Trzebnica, który ukończył 18 lat i który posiada zameldowanie stałe lub czasowe na terenie Gminy Trzebnica. W głosowaniu udział może wziąć każdy mieszkaniec Gminy Trzebnica, który ukończył 18 lat i który posiada zameldowanie stałe lub czasowe na terenie gminy.

 

Jak włączyć się w Budżet Obywatelski?

Możesz zgłosić własny projekt. Kliknij i dowiedz się jak.

Możesz zagłosować na najlepsze Twoim zdaniem projekty. Kliknij i sprawdź, jak oddać głos.

 

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego 2019

Kliknij i zapoznaj się z harmonogramem.

 

 
Wersja XML