Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Trzebnicka „Jedynka” na nowo

Wstęga przecięta, kurtyna spadła – nowego otwarcia szkoły znanej z bogatej tradycji, nierozerwalnie związanej z Trzebnicą, dokonali burmistrz Marek Długozima i dyrektor Elżbieta Nowak. Towarzyszyli im ci, których radosne oczekiwanie na nowoczesną, bezpieczną i kolorową jedynkę dobiegło końca. Dzieci, bo o nich mowa, zyskały przyjazną przestrzeń rozrywki i edukacji.

Brak opisu obrazka

Uroczystość, którą poprowadzili nauczyciele, Katarzyna Szymkowiak oraz Józef Wojciechowski,  rozpoczęło wprowadzenie na płytę boiska sztandaru oraz wciągnięcie na maszt flagi Szkoły Podstawowej nr 1. Odbyło się ono przy akompaniamencie Trzebnickiej Orkiestry Dętej odgrywającej hymn miasta.

Następnie przed publicznością zaprezentowały się Trzebnickie Mażoretki oraz uczennice szkoły w tańcu ze wstążkami. Dynamiczny występ zakończyła figura w kształcie cyfry 1. Chór zaśpiewał: „Szkoła, nasza kochana szkoła!”, a na twarzach uczniów i nauczycieli malowało się wzruszenie, które pogłębiły życzenia złożone przez tych pierwszych, dla całego grona pedagogicznego z okazji dnia edukacji narodowej.

Otwarcie „Jedynki” ma wymiar symboliczny, ponieważ szkoła 27 września obchodziła swoje 72 urodziny. Jako pierwsza podstawówka powstała po wojnie, zajmuje szczególne miejsce w pamięci i sercach trzebniczan. Dziś, dzięki decyzjom burmistrza Marka Długozimy, tworzy się nowa historia, która nawiązywać będzie do najważniejszych wartości i tradycji pielęgnowanych tu przez minione lata. W imieniu dzieci, rodziców, nauczycieli i swoim dziękuję za wielkie serce, jakie ma Pan dla „Jedynki” – powiedziała dyrektor Elżbieta Nowak, która wspólnie z przedstawicielami różnych pokoleń trzebniczan uczęszczających do szkoły na przestrzeni lat, wręczyła burmistrzowi pamiątkową statuetkę oraz podziękowanie, a także obraz szkoły namalowany przez dzieci.

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

- Dziękuję Panu burmistrzowi za opiekę nad „Jedynką”, a Pani dyrektor i gronu nauczycielskiemu życzę, by mury tej szkoły opuszczało coraz więcej absolwentów. Absolwentów takich jak burmistrz naszego miasta Pan Marek Długozima – powiedział Franciszek Kempa, Pionier Ziemi Trzebnickiej, jeden z pierwszych uczniów „Jedynki”.  

Dumne tradycje szkoły zostają wzmocnione powrotem do korzeni. Dziś otwieramy jedynkę na nowo. Na powrót stała się ona szkołą podstawową, którą wielu z nas zna i pamięta, do której odczuwam wielki osobisty sentyment, ponieważ była także moją szkołą. Wierzę, że z takim samym sentymentem po latach spojrzą na nią dzieci rozpoczynające swoją wielką edukacyjną przygodę w jej odnowionych murach. Właśnie po to, by mogły się w niej  zakochać, czuć bezpiecznie, a po latach miło wspominać, potrzebny był ten, wart blisko 5 mln zł remont. Dziękuję wszystkim, którzy się do niego przyczynili. Począwszy od trzebnickich firm, za to, że stanęły na wysokości zadania, pokonując przejściowe niedogodności, poprzez nauczycieli, którzy czynnie włączyli się w przygotowanie szkoły na przyjęcie dzieci, po rodziców, za zrozumienie i chęć pomocy. Szczególne podziękowania składam na ręce Pani dyrektor Elżbiety Nowak, za jej wielkie zaangażowanie, determinację i poświęcony czas podczas remontu i organizacji roku szkolnego, to dzięki niej ta szkoła jest tak przyjazna, bezpieczna, twórcza i otwarta. Nie bez znaczenia jest również fakt, że „Jedynkę” otwieramy w Roku Jadwiżańskim, kiedy świętujemy 750-lecie kanonizacji naszej świętej, żony Henryka Brodatego, patrona szkoły. Pokazuje to, jak ważna w kształceniu przyszłych pokoleń jest pamięć o historii i tradycji. Mam nadzieję, że w tych murach będziecie ją odpowiednio pielęgnować i umacniać – powiedział burmistrz Marek Długozima, który następnie na ręce dyrektor Elżbiety Nowak złożył akt przekazania szkoły, a przedstawicielom młodzieży przekazał symboliczny klucz z insygniami jej patrona, wspomnianego wcześniej – Henryka Brodatego. Na zakończenie podziękowania otrzymali wszyscy zaangażowani w powstanie budynku.

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

Jednym z najważniejszych momentów otwarcia połączonego ze świętem szkoły, było pasowanie pierwszaków, którego wspólnie dokonali burmistrz wraz z Panią dyrektor, wręczając dzieciom akty pasowania. Następnie pełnoprawni już uczniowie, zajęli honorowe miejsca na specjalnej trybunie usytuowanej tuż pod zasłoniętą ścianą łącznika. To w końcu ich dzień, to dla nich ten remont i to oni byli głównymi świadkami tego, jak opadająca wraz z przecięciem wstęgi kurtyna, odsłoniła szkołę znaną im do tej pory z obrazka. Szkołę, która w tym właśnie momencie stała się, i na kolejne lata  pozostanie, ich drugim domem. Domem stworzonym wielką siłą ludzkich starań.

 

 

Tuż po przecięciu przez burmistrza i Panią dyrektor wspomnianej wstęgi, w niebo wystrzeliło konfetti i kolorowe fajerwerki. Dzieci w prezencie otrzymały kosz słodkości przyniesiony przez ich idoli. Fruktaki, bo o nich mowa, wspólnie z Trzebnicką Orkiestrą Dętą i Mażoretkami poprowadzili wesoły korowód w kierunku Trzebnickiego Rynku. Tam nastąpił wielki finał uroczystości, gdzie na specjalne zaproszenie burmistrza, odbył się koncert Zenona Martyniuka z zespołem Akcent.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 

   

 

 

 • Trzebnicka "Jedynka" na nowo - wideorelacja z otwarcia Szkoły Podstawowej nr 1

  Brak opisu obrazka
  Wstęga przecięta, kurtyna spadła – nowego otwarcia szkoły znanej z bogatej tradycji, nierozerwalnie związanej z Trzebnicą, dokonali burmistrz Marek Długozima i dyrektor Elżbieta Nowak. Towarzyszyli im ci, których radosne oczekiwanie na nowoczesną, bezpieczną i kolorową jedynkę dobiegło końca. Dzieci, bo o nich mowa, zyskały przyjazną przestrzeń rozrywki i edukacji. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z otwarcia gruntownie wyremontowanej Szkoły Podstawowej nr 1.
  Data publikacji: 22-12-2017 09:28
Wersja XML