Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Historia pewnej szafy, a nawet dwóch

Leżały na strychu. W kurzu i pajęczynach czekały na swój los. W 2014 roku, nadzorując prace remontowe strychu w Gminnym Centrum Kultury i Sportu, odkrył je burmistrz Marek Długozima. I tak szafy grające zyskały nowe życie, a nawet dwa.

Mechanizm działania był prosty: wrzucało się monetę, automat pobierał wybraną przez nas płytę winylową i szafa zaczynała grać. – W latach 80-tych muzyka, która się z nich wydobywała, umilała czas trzebniczanom, zaglądającym do kawiarni, mieszczącej się wówczas w Sali Retro wspomina burmistrz Marek Długozima.Kiedy zobaczyłem te szafy na strychu Gminnego Centrum Kultury i Sportu, zakurzone, brudne, od razu pomyślałem, że warto byłoby je odświeżyć i przywrócić im dawny blask. Cieszę się, że nasz pracownik, Janusz Koliński pracownik Straży Miejskiej w Trzebnicy, okazał się wielkim pasjonatem renowacji i zajął się tym tematem. Szafy nie tylko pięknie wyglądają – ogromnie się cieszę, że udało nam się zachować ich charakter, ale i działają. Wystarczy wrzucić 2 zł. Już teraz możemy posłuchać muzyki, która się z nich wydobywa, w artKawiarni, a za chwilę druga szafa znajdzie swoje miejsce w nowej kręgielni powstającej w Gminnym Parku Wodnym TRZEBNICA-ZDRÓJ.

Janusz Koliński, autor bloga www.dobreprogramy.pl podkreśla: – Nie należę do entuzjastów muzyki odtwarzanej z gramofonów, ale nie mogłem patrzeć, jak takie cuda niszczeją. Postanowiłem, że poczynię zdecydowane kroki, by uratować te szafy od zapomnienia. Do samego końca nie byłem pewien, czy zyskam w tej batalii sprzymierzeńca, ale dzięki pomocy i wsparciu naszego burmistrza dostrzegłem światełko w ciemnym tunelumówi.

Renowacją szaf zajął się Cyryl Sochacki związany z fundacją Fab-Lab, zrzeszającą twórców, konstruktorów, artystów i projektantów zainteresowanych projektowaniem i wytwarzaniem szeroko pojętych rzeczy w oparciu o technologie open source. Szafa została gruntownie odnowiona z zewnątrz, natomiast w środku zyskała całkiem nowe, a właściwie nowoczesne życie. Została wyposażona w urządzenia, które mogą się łączyć bezprzewodowo z internetem. W tej chwili w szafie wgrano 99 utworów. – Całkowita renowacja szaf nie byłaby możliwa. To ogromne koszty i do końca nie wiadomo, jaki byłby efekt. Ludzie, z którymi kontaktowałem się na początku i tak zapewniali mnie, że to złom, z którym niewiele można zrobić. Tym większa jest satysfakcja, że mamy piękne szafy – z zewnątrz klasyk, a w środku nowoczesna elektronika. Jeśli cokolwiek się stanie w przyszłości, bez problemu będziemy mogli je naprawić dodaje Janusz Koliński.

Natomiast burmistrz Marek Długozima docenia fakt, że to właśnie wśród pracowników znalazł się pasjonat, który zajął się tematem renowacji szaf. – Ogromnie dziękuję Januszowi Kolińskiemu. Od początku z wielkim zaangażowaniem pilotował projekt i doprowadził go do końca. Cieszę się, że w młodym pokoleniu są jeszcze osoby, które mają sentyment do przeszłościmówi burmistrz. 

Brak opisu obrazkaPodczas prac remontowych prowadzonych w 2014 roku, na strychu Gminnego Centrum Kultury i Sportu, burmistrz Marek Długozima odnalazł dwie stare, zniszczone szafy grające, którym postanowił dać drugie życie.

Brak opisu obrazkaSzafy grające przeszły poważną renowację, którą zajął się Janusz Koliński. 

Brak opisu obrazkaJedna z szaf już zdobi przestrzenie artKawiarni, a zainteresowani mieszkańcy mogą słuchać muzyki, jaka wydobywa się z jej głośników. Natomiast druga znajdzie się w nowej kręgielni, która powstaje w Gminnym Parku Wodnym TRZEBNICA-ZDRÓJ.  

Brak opisu obrazkaPrzed renowacją obie szafy były zakurzone, brudne i nie działały. Teraz wyglądają jak nowe, i co najważniejsze, są sprawne.  

Wersja XML