Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wakacje w Gminie Trzebnica

Wakacje w Gminie Trzebnica pod nazwą „W ogrodzie sztuki” częściowo za nami, ale to nie koniec atrakcji przygotowanych dla najmłodszych jej mieszkańców. Czekają nas jeszcze warsztaty rękodzielnicze, fotograficzne i malarstwa, a także „Czytanie na dywanie” oraz wiele imprez sportowych. Odwiedzimy również kolejne świetlice wiejskie. Tymczasem przypomnijmy sobie, co działo się w lipcu...

Kreatywne drzewa

11, 13 i 15 lipca w pracowniach Gminnego Centrum Kultury odbywały się warsztaty kreatywne pod hasłem „Drzewa dosłownie i w przenośni”. Na pierwszym spotkaniu młodsza grupa tworzyła słodkie łasuchowe drzewka, a starsza – abstrakcyjne drzewka szczęścia z drutu, guzików i kamieni. Kolejne spotkanie zaowocowało wspaniałymi drzewami genealogicznymi pochodzącymi z materiałów z obróbki drewna. Na ostatnich zajęciach dzieci szykowały własne sposoby na nudę tworząc podróżne zestawy gier „kółko i krzyżyk” na kamyczkach, a także pszczółki i biedronki, w które można grać dzięki woreczkowi z naszytą planszą. Zajęciom towarzyszyła wspaniała atmosfera. Kreatywna zabawa z tematyką drzew znakomicie wplotła się w motyw przewodni tegorocznych Wakacji w Gminie Trzebnica – „W ogrodzie sztuki”. Twórcza praca sprawiła dzieciom mnóstwo radości.

Ogród dźwięków

Uczestnicy pierwszych warsztatów muzycznych zgłębiali tajniki swojego głosu i prawidłowego oddechu. Dzięki kilku ćwiczeniom i mini-konkursom z piórkami i balonami poznali zależność między oddechem a nośnością głosu. Na koniec zajęć wszyscy oddali się wspólnej pasji, jaką jest śpiew, a na warsztat wzięli uwielbianą przez dzieci „Kaczkę dziwaczkę”. Na następnych lekcjach dzieci poznały rzadko spotykany instrument, jakim jest gong. Posiadaczka tego instrumentu, Joanna Celmer, przedstawiła krótko historię gongu, opowiedziała o jego konstrukcji. Natępnie wszyscy uczestnicy wykonali własne atrapy gongu wykorzystując do tego przedmioty domowego użytku, których brzmienie imitowało jego dźwięk. Ostatnie warsztaty były spotkaniem z prawdziwym bluesmanem, Tadeuszem Boguckim. Dzieci mogły spróbować swoich sił na gitarze elektrycznej, a na koniec wspólnie napisały dwie piosenki: „Wakacyjny blues” i „W moim ogródeczku”.

Zainspirowani twórczością Pablo Picasso...

Na warsztatach malarstwa dzieci zainspirowane dziełami hiszpańskiego artysty – Pabla Picassa - tworzyły prace, które są artystyczną wypowiedzią przeciwko obecnemu terroryzmowi na świecie. Podczas spotkań w pracowni malarstwa i w przestrzeni galerii, dzieci i młodzież zapoznały się z twórczością hiszpańskiego artysty, który w 1948 roku odwiedził Wrocław. Podczas Międzynarodowego Kongresu Intelektualistów zdecydowanie opowiedział się za pokojem, rysując w obecnej Hali Stulecia jego symbol - słynną gołębicę z gałązką oliwną. Zainspirowane odwagą artysty dzieci stworzyły wielkoformatowe prace, które są afirmacją pokoju i życia. Kolejne warsztaty malarstwa już wkrótce!

...i uczeniem się języków

Poza wymienionymi warsztatami dzieci mogły wziąć udział w lekcjach języka angielskiego, które odbywały się w poniedziałki i środy. Na każdych zajęciach poruszane były inne ciekawe tematy. Zajęcia prowadzono z naciskiem na mówienie, stąd bogactwo różnych zabaw, rymowanek i piosenek. Był też pokaz mody i zabawa w sklep z prawdziwymi owocami. Taka kreatywna zabawa bardzo sprzyja nauce obcego języka.

Co słychać w bibliotece?

Podczas pierwszego miesiąca wakacji w gminnej bibliotece odbywały się zajęcia edukacyjno-plastyczne z cyklu „W ogrodzie sztuki”, na których dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat malarstwa, architektury i rzeźby. Wzorując się na wspaniałych dziełach znanych artystów dzieci tworzyły własne prace. Już na pierwszym spotkaniu uczestnicy, dzięki obrazom Claude Moneta, przenieśli się w świat wrażeń estetycznych i wspólnie na wielkim arkuszu papieru namalowali wspaniałą impresjonistyczną łąkę pełną kwiatów.

Kwiaty pojawiły się również na kolejnych zajęciach - tym razem za sprawą Vincenta van Gogha, twórcy słynnych Słoneczników. Ich złotożółta barwa zachęciła małych artystów do namalowania wyjątkowych bukietów. W trakcie spotkań zorganizowany został konkurs plastyczny „Mona Lisa na wakacjach”. Julia Tomczyk wysłała Mona Lisę w długą podróż czerwonym pociągiem, Wiktoria Śródka zabrała muzę Leonardo da Vinci nad morze, a Emilia Sobczak namalowała „Damę z tajemniczym uśmiechem” odpoczywającą na huśtawce. To właśnie ich prace zostały nagrodzone.

Abstrakcyjne dzieła sztuki „Kuby Rozchlapywacza” (Jackson Pollock) pojawiły się na ostatnich zajęciach i zainspirowały uczestników do wspaniałej zabawy, a mianowicie malowania szklanymi kuleczkami. Tego dnia odbyło się wielkie podsumowanie naszej wspólnej wakacyjnej zabawy. Na dzieci czekały zagadki ukryte w kolorowych balonach. Za każdą poprawną odpowiedź przewidziana była nagroda w postaci książeczki. Letnie zajęcia z cyklu „W ogrodzie sztuki” dzieci opuszczały z uśmiechem na twarzy, oryginalnymi pracami i nagrodami.

Dodatkowo w ramach popularyzacji czytelnictwa wśród najmłodszych biblioteka zorganizowała cykl spotkań „Czytanie na dywanie”. W lipcu miały miesjce cztery spotkania, podczas których czytano wybrane tytuły książek połączone z zabawami edukacyjnymi. Zajęcia będą kontynuowane także w każdą środę sierpnia od 11.00 do 13.00 dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat/ Plac przed Ratuszem/Ratusz/Rynek. Zapraszamy!

 

 

Wakacje w sołectwach gminy Trzebnica

„W ogrodzie sztuki” – taki jest motyw przewodni tegorocznych wakacji w Gminie Trzebnica. Projekt realizowany jest także w świetlicach wiejskich. W lipcu odwiedziliśmy Brzezie, Księginice (również Kobylice i Jaszyce) oraz Małuszyn (razem z Nowym Dworem), zaś na sierpień zaplanowane są zajęcia w Świątnikach, Marcinowie (razem z Rzepotowicami), Kuźniczysku, Biedaszkowie Wielkim (z Janiszowem), Ujeźdźcu Małym z Biedaszkowem Małym i w Węgrzynowie. Pierwszy miesiąc wakacji już za nami.

Dotychczas we wszystkich miejscowościach, w ktorych prowadzono warsztaty frekwencja dopisała. Dzieci bardzo chętnie brały udział w proponowanych zabawach i zajęciach. Nie straszny był im nawet deszcz. Najpierw przeprowadzone były zabawy integracyjne, podczas których dzieci lepiej poznały się ze sobą i z pracownikami Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Następnie przeprowadzona została prelekcja na temat ważnej roli owoców i warzyw w diecie. Dzieci mogły skosztować owoców i warzyw zarówno z własnego ogródka, jak i tych egzotycznych. Największym odkryciem był smak melona, mango, awokado i granatu.

Zgodnie z obietnicą instruktorów na uczestników czekała kreatywna niespodzianka. Dzieci musiały wykazać się pomysłowością i stworzyć własne kukiełki do teatrzyku, który nosił tytuł „Dzień chwały” autorstwa Wiesławy Kucięby. Po części plastycznej przyszła kolej na przerwę i słodki poczęstunek. Posileni uczestnicy warsztatów nabrali jeszcze wiecej chęci do kolejnych artystycznych wyzwań, a takim niewątpliwie był warzywny teatrzyk. Dzieci miały za zadanie wcielić się w rolę małego, zielonego pomidorka narzekającego na to, że jest niedojrzały. W przedstawieniu brały udział również inne warzywa, babcia i narrator. Nie lada wyzwaniem było zaprezentowanie przedstawienia bez wcześniejszych prób. Już po pierwszych słowach młodzi aktorzy ośmieleni pozytywną reakcją publiczności przełamali tremę i dali z siebie wszystko.

Na koniec zajęć powstał pamiątkowy plakat, na którym każdy zostawił swój ślad w postaci podpisu lub rysunku. Na miłe pożegnanie dzieci dostały książeczki W. Kucięby pt. „Ja, krasnoludek, oświadczam” oraz notesiki.

 

 

Wkręć się na sportowo

Pierwsze tygodnie wakacji już za nami. Przez cały lipiec zarówno dzieci, jak i dorośli z Gminy Trzebnica uczestniczyli w specjalnie zorganizowanym dla nich wakacyjnym projekcie sportowym. Od początku wakacji można było skorzystać z licznych ciekawych zajęć i warsztatów, które poprowadzono na różnych obiektach naszego miasta.

Jedną z przygotowanych propozycji dla dzieci i młodzieży była nauka samoobrony i judo prowadzona przez 6-krotnego Mistrza Polski Judo Macieja Kostrzewę. Dzieci mogły nauczyć się wielu chwytów judo i poprawić swoją sprawność i kondycję fizyczną. Na drugą odsłonę tych zajęć zapraszamy 5 sierpnia na trzebnicką wyspę o godz. 11.00.

Na terenie Kompleksu Boisk Orlik odpoczywający w mieście mogli skorzystać z Mega Gier Plenerowych, które stają się coraz bardziej popularne. Można było zagrać m.in. w szachy, domino oraz bierki. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Nie zabrakło również adrenaliny związanej z wyścigami, bowiem 20 lipca na boisku wielofunkcyjnym Orlika odbyły się wakacyjne zawody samochodów sterowanych radiowo. Młodzi kierowcy pokonywali specjalnie zbudowany tor przeszkód niejednokrotnie z zawrotną prędkością. Nie zabrakło emocji i świetnej zabawy.

Inną propozycją sportowych spotkań był projekt o nazwie Fitnessowe Piątki, który w ubiegłym roku Gmina Trzebnica zorganizowała po raz pierwszy. W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców ćwiczeniami na świeżym powietrzu postanowiono kontynuować projekt podczas tegorocznych wakacji. Wszystkie zajęcia prowadziła Klaudia Pilarczyk, doświadczona instruktorka z Akademii Fitness ProActive. Co piątek wszystkie uczestniczki z uśmiechem na twarzy wyciskały siódme poty, a towarzyszyło im przy tym dużo pozytywnej energii. Uczestniczki w różnym wieku wraz z liczną grupą dzieci spalały kalorie na nowo wyremontowanej Wyspie, Kociej Gór czy w pięknej przestrzeni Gminnej Szkoły Muzycznej. Na najwytrwalsze panie biorące udział we wszystkich spotkaniach czekają ciekawe upominki ufundowane przez sponsorów: Akademię ProActive, Lodziarnię Malaga, Delikatesy Premium, Pracownię Fryzjerską PassioN, Grotę Solną, Salon Urody Monaliza, Pizzerię Palermo, Gminny Park Wodny Trzebnica-Zdrój oraz upominki z Art Kawiarni i Kina Polonia. Wszystkim sponsorom bardzo dziękujemy za włączenie się do akcjii i ufundowanie nagród, które zostaną rozlosowane wśród tegorocznych uczestniczek.

W okresie wakacyjnym Hala Sportowa przy ul. Kościelnej 9 jest dostępna dla dzieci i młodzieży w godz. 9.00-14.00> UWAGA: dzieci do lat 7 mogą wejść wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów. Na hali można pograć w piłkę nożną, koszykówkę, tenisa stołowego.

Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne zajęcia wakacyjne, w których znajdą się m.in. gry i zabawy z muzyką, turniej tenisa stołowego, piłkarski turniej gimnazjalistów, harcerski bieg patrolowy oraz szkółka tenisa ziemnego na terenie Kompleksu Boisk Orlik.

Szczegółowa rozpiska zamieszczona na plakatach. Dołączcie do Wkręconych w sport!

 

 

Wersja XML