Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Muzyczna podróż do Hiszpanii

Muzyczna podróż po Europie - to możliwe, ale tylko w Trzebnicy. Tym razem na zaproszenie Burmistrza Marka Długozimy na scenie między Trzebnickimi Stawami wystąpił kwartet smyczkowy „Quatuor Europa”, w którego skład wchodzą znakomici muzycy, soliści najważniejszych orkiestr europejskich, pasjonaci muzyki kameralnej z Orkiestry Symfonicznej Nawarry.

W letnie, niedzielne popołudnie 17 lipca w plenerze odbyło się niezwykłe spotkanie z kulturą Hiszpanii. Na Trzebnickich Stawach artystów przywitał i tym samym zainicjował tegoroczny cykl Muzycznych Podróży po Europie, gospodarz wydarzenia Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima.

- Przypomnę, że już w ubiegłym roku podjąłem decyzję o zorganizowaniu dla mieszkańców cyklu Muzycznych Podróży po Europie w tym niezwykłym miejscu jakim są Stawy Trzebnickie.  Na moje zaproszenie, specjalnie dla Państwa wystąpił m.in. zespół JRM - Jig Reel Maniacs, wykonujący muzykę irlandzką. Następnie do Włoch przeniósł nas Maurizio Nicolini, prezentując włoskie przeboje, a trzebnicki zespół Stringi Band, który  zagrał znane i lubiane polskie przeboje, zabrał wszystkich w muzyczną podróż po kraju. Swoją obecnością na koncertach udowadniacie Państwo, że był to trafiony pomysł powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał-  Cieszę się, że tym razem moje zaproszenie przyjęli tak znakomici artyści grający na europejskich i światowych scenach.  

Program artystyczny rozpoczął się od koncertu kwartetu smyczkowego „Quatuor Europa”, w którego skład wchodzą znakomici muzycy. Każdy z nich reprezentuje inny kraj pochodzenia, ale łączy ich obecnie miejsce zamieszkania, w północnych prowincjach Hiszpanii (Nawarra, la Roja y Gipuzcoa).

Podczas koncertu artyści wykonali utwory poświęcone Miguelowi Cervantesowi, w związku z 400-leciem śmierci pisarza. Publiczność mogła usłyszeć również klasyczne utwory, które kojarzą się ze słoneczną Hiszpanią, mi.in. Fandango czy Amparito la Roca.

Uzupełnieniem muzycznej uczty była degustacja hiszpańskiego wina, podczas której licznie zgromadzona publiczność zapoznała się obyczajem spożywania trunku oraz dowiedziała się, jak go oceniać i smakować.

Ten wyjątkowy wieczór zakończył się prelekcją, połączoną z pokazem multimedialnym o historii i tradycjach Hiszpanii. Wygłosiła ją Anna Radomska, doradca do spraw kultury w Konsulacie Honorowym RP w Pampelunie, stolicy prowincji Nawarra w północnej Hiszpanii, a jednocześnie II skrzypce Kwartetu.

- W Hiszpanii mieszkam od 25 lat, ale cały czas czuję się związana z Polską, w której często występuję i jest mi niezmiernie miło, że mogłam wraz z przyjaciółmi gościć w tym niezwykłym miejscu z muzyczną podróżą – powiedziała skrzypaczka. - Mam nadzieję na następne spotkanie w niedalekiej przyszłości – dodała na zakończenie.

- Kolejna Muzyczna Podróż po Europie odbędzie się już niebawem. Jak wiadomo w Trzebnicy otwarto nową restaurację Česká Beseda, serwująca pyszne czeskie dania,  dlatego uważam, że watro tym razem będzie się przenieść w Muzyczną Podróż do Czech – zakończył Burmistrz.

"Quatuor Europa" uczestniczył już w wielu konkursach muzyki kameralnej, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Występował na scenach najważniejszych sal koncertowych Europy, Azji i Ameryki. Oprócz działalności koncertowej wszyscy muzycy są pedagogami, współpracując z najważniejszymi centrami edukacji muzycznej w Hiszpanii i w Polsce oraz prowadząc letnie kursy mistrzowskie dla wybitnie uzdolnionej młodzieży. Od 2009 roku regularnie odbywają muzyczne podróże do Polski.

 

 

 

 

 

 

Wersja XML