Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV

Biorąc pod uwagę rekomendacje światowych i polskich towarzystw medycznych, podobnie jak w ubiegłym roku, Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima podjął decyzję o sfinansowaniu programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV dla dziewczynek z rocznika 2001.

8 października w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy odbyła się prelekcja, związana z problematyką szczepień i zachorowalnością na choroby nowotworowe, przeprowadzona przez dr. nauk medycznych Iwonę Pirogowicz. Dzięki temu, rodzice zainteresowani szczepieniami dla swoich córek, mogli uzyskać dodatkowe informacje na temat szczepionki przeciw HPV, a także dowiedzieć się, że całkowity koszt szczepień zostanie pokryty z budżetu gminy.

Brak opisu obrazka

Uczestników spotkania przywitał Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima oraz Prezes przychodni zdrowia - Trzebnickiego Centrum Medycznego ZDRÓJ Anna Imielska. - Gmina Trzebnica należy do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce, dlatego podjąłem decyzję o przystąpieniu naszej gminy do programu po raz kolejny. W zeszłym roku zaszczepiliśmy ponad 100 dziewcząt z rocznika 2000 - mieszkanek naszej gminy - powiedział burmistrz Marek Długozima. Dodał także: - Uważam, że należy skorzystać z możliwości zminimalizowania zagrożenia zachorowania dziewczynek na jedną z form nowotworu, szczególnie jeśli w grę wchodzi mało inwazyjna szczepionka. O wyborze rocznika, który ma przystąpić do szczepienia podjęliśmy na podstawie danych medycznych, które wskazują, że największa skuteczność szczepionki jest u dziewczynek 12-13 letnich.

Brak opisu obrazka

Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W Polsce zapada na ten typ nowotworu około 3 500 kobiet rocznie, z czego umiera co roku około 2 000 jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

Brak opisu obrazka

O procedurach związanych ze szczepieniem podczas spotkania opowiedziała prezes Trzebnickiego Centrum Medycznego ZDRÓJ Anna Imielska: - Do zaszczepienia Państwa córki niezbędna jest zgoda rodzica, lub opiekuna. Na podstawie otrzymanych zgód rejestrujemy dziewczynki na pierwsze szczepienie. Dziecku powinien towarzyszyć rodzic, lub prawny opiekun.
Osoby niezadeklarowane w naszej przychodni zobowiązane są do dostarczenia w dniu szczepienia karty szczepień dziecka. Jednocześnie pragniemy poinformować, że istnieje możliwość zaszczepienia odpłatnie państwa córek urodzonych przed rokiem 2000, które nie zostały objęte programem. Całkowity koszt szczepień wynosi 510 zł.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 

Dodatkowe informacje można uzyskać w punkcie szczepień Trzebnickiego Centrum Medycznego ZDRÓJ, ul. Kościuszki 10 Trzebnica lub dzwoniąc pod numerem telefonu: Tel: (71) 312 03 20.

Wersja XML